Skip to content

به پایگاه اینترنتی هدی بلاگ خوش آمدید.


 


سرنگوني هواپيماي جاسوسي رادارگريز آمريکا فرستادن به ایمیل
تاریخ انتشار : 16 آذر 1390

رییس دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به توانایی بالای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران تاكید كرد: سرنگونی هواپیمایی جاسوسی آمریكا از سوی نیروهای مسلح كار بسیار بزرگی بوده است.
خبرهاي مربوط
http://www.hodablog.net/sitefiles/maghalat2/havapeymayejasosi.htm
علت نگراني امريكا از فرود هواپيماي جاسوسي‌اش در ايران

اعلام خبر سقوط هواپيماي جاسوسي RQ173 امريكا در مرزهاي شرقي كشور كه به تأييد نيروهاي ناتو و امريكا نيز رسيده، در حالي است كه اين هواپيما جزو پيشرفته‌ترين هواپيماهاي جاسوسي ارتش امريكا است و بر اساس شواهد موجود در سري‌ترين عمليات‌هاي شناسايي مانند حمله به اسامه بن لادن مورد استفاده قرار گرفته است.

به گزارش رجانيوز، اما آنچه كه امريكايي‌ها را به‌طور قابل ملاحظه‌اي نگران كرده است، صرفاً در تور قرار گرفتن اين هواپيما و ناتواني در عبور آن از رادارهاي ايران نيست، بلكه جمهوري اسلامي توانسته در يك اقدام بي‌سابقه كنترل هواپيماي پيشرفته امريكايي را در اختيار بگيرد و آن را با مجموعه اطلاعاتش سالم به زمين بنشاند كه اين اتفاق مي‌تواند هم به دستيابي به اطلاعات موجود در اين هواپيما منجر شود و هم مهندسان ايراني را با تكنولوژي به‌كار رفته در آن آشناتر كند.

در اين زمينه، کارشناسان نظامی به ایران هسته ای گفتند علت اصلی فرود یک فروند هواپیمای بدون سرنشین امریکایی در ایران این است که ایران به فناوری پدافندی دست یافته که می تواند با استفاده از آن، کنترل وسایل پرنده ای را که در نزدیکی آسمان ایران پرواز می کنند و یا در مواقعی وارد آسمان ایران می شوند، به دست بگیرد.

منابع غربی روز یکشنبه 13 آذر 1390 اعلام کردند یک فروند هواپیمای بدون سرنشین امریکایی در مرزهای شرقی ایران سقوط کرده است. این منابع گفتند این هواپیما از نوع هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) مدل RQ 170 بوده و توسط سیستم پدافندی ایران در نزدیکی مرز افغانستان و پاکستان سرنگون شده است.

برخی منابع مانند سي‌ان‎ان از شهر کاشمر به عنوان محل سقوط این هواپیما نام برده اند. سی ان ان همچنین از قول منابعی در وزارت دفاع امریکا تاکید کرد که این هواپیما حاوی اسناد و مدارک بسیار مهم و دارای طبقه بندی بالا بوده است.

این منبع امریکایی در گزارشی دیگر از قول منابع امریکایی گفت دولت اوباما احتمال می دهد این هواپیما همان هواپیمایی باشد که هفته گذشته در غرب افغانستان ناپدید شد. بی بی سی این اتفاق را آغاز «فصلی جدید در نبرد خاموش ایران و امریکا» خوانده است.

خبرگزاری روسی ریانووستی هم با انتشار گزارشی در این باره نوشت: «هواپیمای بدون سرنشین امریکایی که هم اکنون در اختیار ایران است، از نوع هواپیماهایی است که به سختی قابل رویت است و امریکا معموملا از آن، برای کمک به فرماندهانی استفاده می کند که در صحنه نبرد نیاز به اطلاعات دارند». ریانووستی ادامه داد: «ایران موفق شده این هواپیما را با حداقل آسیب سرنگون کند».

مهم تر از همه، صدای امریکا از قول یک مقام نظامی در ارتش امریکا، ضمن تایید سقوط این هواپیما علت اصلی آن را "از دست رفتن کنترل هواپیما" اعلام کرد.

در همین حال، منابع نظامی در تهران خبر در اختیار داشتن این هواپیمای بدون سرنشین امریکایی را تایید کرده و گفتند این اولین پهپاد امریکایی نیست که ایران موفق به ساقط کردن آن شده است.

با این وجود، این منابع استفاده از تعبیر سقوط را چندان مناسب نمی دانند، چرا که آنچه عملا اتفاق افتاده این بوده است که ایران موفق شده با استفاده از یک فناوری بسیار پیچیده در حوزه جنگ الکترونیک، اختیار این هواپیما را که در نزدیکی مرز ایران در حال پرواز بوده، به دست بگیرد و آن را در جایی داخل خاک ایران بر زمین بنشاند.

یک منبع در این مورد گفت: «امریکایی ها بیش از آنکه از ساقط شدن هواپیمای‌شان توسط ایران نگران باشند، نگران فناوری‌اي هستند که برای نشاندن این هواپیما به کار گرفته شده است».

وی ادامه داد: «امریکایی ها می دانند کسی به طرف این پهپاد شلیک نکرده و ایران توانسته آن را در حالی درون خاک خود به زمین بنشاند که بدنه و محتویات آن کاملا سالم است».

این کارشناس نظامی ضمن تاکید بر اینکه مجاز به اظهار نظر بیشتر در این باره نیست، گفت: «از این به بعد، مرزهای ایران دیگر به هیچ وجه جای امنی برای وسایل پرنده امریکایی نخواهد بود. ایران اکنون قادر است بدون شلیک حتی یک گلوله و صرفا با استفاده از یک فناوری پیشرفته جنگ الکترونیک، اختیار این وسایل پرونده را از دست کنترل کنندگان آن خارج کرده و آنها را به درون خاک ایران هدایت کند».

این موضوع زمانی اهمیت پیدا می کند که توجه کنیم استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین ظرف سه سال گذشته در راهبرد نظامی امریکا جایگاهی بسیار ویژه پیدا کرده است. امریکایی ها در مناطق مختلف جهان به‌ویژه در پاکستان، افغانستان و یمن با استفاده گسترده از این هواپیماها دست به عملیات های جاسوسی و همچنین حمله به اهداف خاص زده اند. اخیرا نیز این هواپیماها مکررا در فضای مرزی ایران به پرواز در آمده و درصدد جمع آوری اطلاعات بوده اند.

فناوری جدیدی که ایران به آن دست یافته، عملا راهبرد مبتنی بر استفاده گسترده از هواپیماهای بدون سرنشین برای عملیات ویژه اطلاعاتی توسط ارتش امریکا را مختل خواهد کرد، چرا که امریکایی ها دیگر هرگز نمی توانند مطمئن باشند کنترل وسایل پرونده ای که به پرواز در می آورند، تا آخر ماموریت در اختیار آنها باقی خواهد ماند.

کارشناسان عقیده دارند محدود شدن توان ارتش امریکا در استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، مشکلات تاکتیکی و عملیاتی جدی برای ارتش این کشور در منطفه بوجود خواهد آورد.

کد خبر:109637 -
http://www.ammarname.ir/link/5539
روزنامه آمریکایی فاش کرد
ترس آمریکا از اعزام کماندو برای خروج بقایای هواپیمای سرنگون شده
آمريكاييها سه سناريو براي نابود كردن يا خارج كردن هواپيماي جاسوسي خود از ايران طراحي كرده بودند كه هر سه گزينه از ترس احتمال كشف شدن توسط ايران و واكنش كشورمان منتفي شد.

ترس از درگيري احتمالي با ايران، اعزام كماندوهاي آمريكايي به داخل خاك كشورمان براي انهدام يا خارج كردن بقاياي هواپيماي سرنگون شده آمريكايي را منتفي كرد.

به گزارش سرويس سياسي صراط، روزنامه آمريكايي وال استريت ژورنال در خبري پيرامون هواپيماي جاسوسي سرنگون شده آمريكايي كه بدست نيروهاي نظامي كشورمان افتاده است نوشت:مقامات امريكايي بعد از اطلاع از سقوط اين هواپيما در خاك ايران در پي انجام عملياتي سري به منظور انهدام يا خارج كردن بقاياي هواپيماي سرنگون شده از ايران بودند.

بنابراين گزارش وال استريت ژورنال به نقل از يكي از همين مقامات افزود:مقامات آمريكايي نهايتا به اين نتيجه رسيدند كه عمليات سري مذكور به ريسك ايجاد يك درگيري احتمالي گسترده تر با ايران نمي ارزد و لذا از اين اقدام منصرف شدند.

وال استريت ژورنال اضافه كرد اگر چه اين هواپيما در اصل براي استفاده نيروي هوايي آمريكا ساخته شده است اما هواپيماي ساقط شده در حال انجام ماموريتي براي سازمان سيا در خاك ايران سرنگون شد.

بنا بر این گزارش آمريكاييها سه سناريو براي نابود كردن يا خارج كردن هواپيماي جاسوسي خود از ايران طراحي كرده بودند كه هر سه گزينه از ترس احتمال كشف شدن توسط ايران و واكنش كشورمان منتفي شد.

گفتني است خبر وال استريت ژورنال ضمن نشان دادن اهميت هواپيماي جاسوسي ساقط شده ،از اجتناب نيروي نظامي آمريكا براي هر گونه درگيري با نيروهاي نظامي كشورمان حكايت مي كند.
http://www.ammarname.ir/link/5563
جزئیاتی تازه از هواپیمای سرنگون شده آمریکایی توسط ایران
برچسب ها: آمریکا, ایران
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۰۰:۵۹

بلافاصله پس از انتشار خبر سرنگون شدن یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی توسط ایران ، این خبر در صدر اخبار رسانه های خارجی قرار گرفت و جزئیات جدیدی از آن فاش شد ، هواپیمایی که تا سال 2009 به صورت مخفیانه مورد استفاده قرار می گرفته است و اطلاعات محل اقامت بن لادن را در پاکستان جمع آوری کرده است.

جزئیاتی تازه از هواپیمای سرنگون شده آمریکایی توسط ایران

سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی توسط نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در شرق کشور بازتاب گسترده ای در نشریات و رسانه های جهان داشت ;که در خلال این واکنش ها ، جزئیات جدیدی هم از این هواپیمای بدون سرنشین منتشر شده است .

به گزارش «تابناک» ، «ریانوستی» درباره این هواپیما نوشته است که این هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی ، هواپیمایی است که به سختی قابل رویت است و آمریکا از این هواپیمای بدون سرنشین برای حمایت از فرماندهانی که در طول جنگ به اطلاعات نیاز دارند استفاده می کند ، ایران این هواپیمای بدون سرنشین را با حداقل آسیب سرنگون کرده است . با این وجود نیروهای هوایی آمریکا تا کنون در این باره موضع گیری نکرده است و حتی در سایت وزارت دفاع و نیرو های هوایی این کشور اشاره ای به این خبر نشده است .

خبرگزاری «آر. ای .تی» ایرلند هم درباره سرنگونی این هواپیمای جاسوسی آمریکا گفته است که تا سال 2009 کسی از وجود چنین هواپیمای شناسایی بدون سرنشینی در نیروهای هوایی آمریکا مطلع نبود تا اینکه در این سال متخصصان وجود این پرنده جاسوسی را در نیروی هوایی آمریکا لو دادند و آمریکا هم در سال 2010 وجود و استفاده از آن را تایید کرد ؛ اینک ایران یکی از همین هواپیماها را سرنگون کرده است .

«نیویورک دیلی» هم گزارش داده است که ایران هواپیمایی بدون سرنشینی را سرنگون کرده است که در عملیات کشتن اسامه بن لادن مورد استفاده قرار گرفته بود و اطلاعات محل اقامت بن لادن توسط این مدل هواپیمای بدون سرنشین جمع آوری شده بود .

«العربیه» گزارش داده است که هواپیمای سرنگون شده توسط ایرانی ها برای جمع آوری اطلاعات در سطح منطقه توسط «سی آی ای» مورد استفاده قرار می گرفته است . علاوه بر این العربیه همچنین افزوده است که این هواپیمای بدون سرنشین برای شلیک موشک در مناطقی از پاکستان ، یمن و افغانستان هم مورد استفاده قرار گرفته است .

شبکه خبری «الجزیره» ضمن پوشش خبر سرنگونی این هواپیمای بدون سرنشین به موارد پیشین موفقیت ایران در سرنگونی هواپیماهای بدون سرنشین ایران اشاره کرده و به نقل از حاجی زاده رئیس واحد هوافضای سپاه نوشته است که هواپیماهای بدون سرنشین ساقط شده پیشین به رویت کارشناسان روسی هم رسیده است . ایران هم توانسته با مهندسی معکوس هواپیماهایی شبیه آنان را طراحی کند.

نشریه «گلوبال پست » هم در این باره به شرکت سازنده این هواپیما یعنی شرکت «لاکد مارتین» ساخته شده است و نیروی هوایی آمریکا در افغانستان از آن استفاده می کرده است ؛ این نشریه همچنین اضافه کرده است که سرنگونی این هواپیمای بدون سرنشین واکنش هایی را در خارج از ایران بر خواهد انگیخت . گلوبال پست همچنین نوشته است ادعای سرنگونی این هواپیمای بدون سرنشین در حالی است که ماه گذشته ایران 12 جاسوس آمریکایی را هم دستگیر کرد ، خبری که مقامات آمریکایی هم ان را تایید کردند .

«اسکای نیوز» هم نوشته است هواپیمایی که ایران سرنگون کرده است , عمدتا برای شناسایی به کار می رود و از آن برای حمل تسلیحات نظامی استفاده نمی شود .

«دیلی استار» لبنان هم ضمن پوشش خبر سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی نوشته است که سرنگونی این هواپیما می تواند بحث های مربوط به روابط ایران و انگلستان را پوشش دهد .
نشریه چینی «چاینا دیلی» هم خبر سرنگونی هواپیمای بدون سرنشین امریکایی با کم ترین آسیب دیدگی را در صدر اخبار خود درآروده است .

جزئیاتی تازه از هواپیمای سرنگون شده آمریکایی توسط ایران

اگر چه تا کنون مقامات آمریکایی سرنگونی این هواپیما را تایید نکرده اند ، اما فرماندهی ناتو در افغانستان به صورت تلویحی ادعای ایران در مورد سرنگونی این هواپیمای بدون سرنشین را پذیرفته و گفته است که احتمالا هواپیمای مورد نظر ایران ، هواپیمای بدون سرنشینی است که هفته گذشته ارتباط خود با مرکز کنترل را از دست داده و گم شده است .
http://vista.ir/news/1977565

 

وال استريت ژورنال فاش کرد:
شکست طرح اعزام کماندو براي بازگرداندن هواپيماي جاسوسي
خراسان - مورخ پنج‌شنبه 1390/09/17 شماره انتشار 18000
نويسنده: بهروزي

با ادامه بازتاب جهاني سرنگوني و در اختيار گرفته شدن هواپيماي رادار گريز جاسوسي آمريکا توسط ايران، روزنامه آمريکايي وال استريت ژورنال در گزارشي از تلاش هاي گسترده دولت آمريکا براي بازگرداندن يا از بين بردن هواپيماي سرنگون شده خبر داد. به نوشته وال استريت ژورنال، آمريکا قصد داشته حتي گروهي از کماندوهاي آمريکايي مستقر در افغانستان را براي يافتن هواپيماي سرنگون شده اعزام کند اما از بيم واکنش شديد ايران از اين تصميم منصرف شد. مشروح خبرها در پي مي آيد.

وال استريت ژورنال: آمريکا به دنبال بازگرداندن لاشه هواپيماي ساقط شده در ايران است

واحد مرکزي خبر گزارش داد: روزنامه آمريکايي وال استريت ژورنال نوشت که مقامات اين کشور به شدت به دنبال بازگرداندن يا از بين بردن لاشه هواپيماي جاسوسي سرنگون شده در ايران هستند. پايگاه اينترنتي روزنامه وال استريت ژورنال به نقل از جوليان بارنز يک مقام آمريکايي نوشت: اين هواپيماي رادار گريز براي نيروي هوايي ساخته شده بود اما زير نظر سيا فعاليت مي کرد. وي گفت: مقامات آمريکايي گزينه هاي مختلفي رابراي بازگرداندن لاشه اين هواپيماي آر کيو ۱۷۰ بررسي کردند چون بازگرداندن اين لاشه براي آمريکا بسيار مهم است، حتي يکي از گزينه ها اعزام گروهي از کماندوهاي آمريکايي مستقر در افغانستان براي پيدا کردن لاشه اين هواپيماي سرنگون شده بود اما مقامات آمريکا احتمال دادند ايران واکنش شديد نشان دهد و به همين دليل منصرف شدند.

برخي مقامات آمريکايي در نشست هاي خصوصي اين استدلال را مطرح مي کردند که از آن جا که هواپيما در بخش دور افتاده اي از شرق ايران سقوط کرده است، شايد هرگز پيدا نشود بنابراين رها کردن بقاياي آن در همان جا احتمالا ايمن ترين گزينه خواهد بود اما خبرگزاري دولتي ايران روز يکشنبه به نقل از يک مقام نظامي ايران اعلام کرد که تهران يک فروند هواپيماي بدون سرنشين رادار گريز آمريکا را سرنگون کرده است و مقامات آمريکا دريافتند که اين هواپيما پيدا شده است.

مقام هاي آمريکايي: هواپيماي سرنگون شده به جاسوسي از ايران مي پرداخته است

در همين حال، مقامات آمريکايي مي‌گويند که هواپيماي بدون سرنشيني که در ايران سرنگون شده، از هواپيماهاي ناوگان ضد رادار آژانس اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) بوده است که سال‌ها از طريق يک پايگاه آمريکايي در افغانستان به جاسوسي از ايران مي‌پرداخته است. به گزارش ايسنا، خبرگزاري آسوشيتدپرس به نقل از مقامات آمريکايي که به نام آن‌ها اشاره‌اي نکرد، گزارش داد: هواپيماي بدون سرنشين ضد رادار RQ170 سيا هم‌چنين براي نظارت بر محل اقامت اسامه بن لادن، سرکرده پيشين القاعده در پاکستان پيش از حمله ماه مه مورد استفاده قرار گرفته است. به گفته اين مقامات، آمريکا پايگاه "شيندند" در افغانستان را با هدف حضوري بلند مدت در آن‌جا به منظور انجام عمليات شناسايي و حتي عمليات ويژه در ايران در صورت ضرورت برپا کرده است. اين مقامات که به شرط فاش نشدن نام‌شان حاضر به گفت‌و‌گو در اين‌باره شدند، گفتند که با وجود اين که مجوز هيچ ماموريت خاصي در مورد ايران داده نشده است اما نيروي نظامي آمريکا برنامه‌هايي احتمالي را براي اين‌گونه عمليات‌هاي پنهاني دارد.

سي ان ان: هواپيماي بدون سرنشين ساقط شده در ايران هواپيماي جاسوسي سيا بود

به گزارش واحد مرکزي خبر همچنين شبکه خبري سي ان ان اعلام کرد: مقامات آمريکايي گفته اند هواپيمايي که هفته گذشته در ايران سقوط کرد، بخشي از عمليات شناسايي سيا بود. بر اساس اين سخنان، از اين هواپيما براي کمک به عمليات شناسايي نيروهاي اطلاعاتي و نظامي آمريکا که در افغانستان مستقر هستند ، استفاده مي شد. به گزارش فارس به نقل از شبکه خبري فاکس‌نيوز، در همين راستا يک مقام ارشد آمريکايي که نامش فاش نشد اعلام کرد که هواپيماي بدون سرنشين از نوع "RQ170"که به تازگي توسط ايران سرنگون شد در عملياتي جاسوسي در مرزهاي ايران با افغانستان و در اختيار نيروهاي سازمان اطلاعات آمريکا (سيا) بود.

راشاتودي: اعزام هواپيماي جاسوسي، ادامه راه ترور دانشمندان ايراني است

در همين زمينه، تلويزيون روسيه تصريح کرد که آمريکا جنگ مخفي را ضد ايران به راه انداخته به طوري که ماجراي هواپيماي جاسوسي و ترور دانشمندان هسته اي ايران مويد اين مسئله است. شبکه تلويزيوني راشاتودي با اشاره به ماجراي سقوط هواپيماي جاسوسي فوق سري آمريکا به دست نظاميان ايران اعلام کرد اين ماجرا آن قدر براي آمريکا اهميت پيدا کرده است که فاکس نيوز تصريح کرد که ايراني ها به فناوري هاي فوق محرمانه آمريکا دسترسي پيدا کرده اند .شبکه تلويزيوني سي ان ان از اين بابت ابراز نگراني کرد که دستيابي ايران به فناوري هاي موجود در اين هواپيما در نهايت به ضرر آمريکا تمام خواهد شد.

جيم ميکلاشويسکي تحليلگر ام اس ان بي سي در پنتاگون نيز دراين باره هشدار داد که ايران با سقوط اين هواپيما مي تواند از دوربين هاي داراي فناوري هاي پيشرفته نصب شده در اين هواپيما و حسگرها و فناوري هاي شناسايي آن استفاده کند .

راشاتودي در ادامه افزود: ماجراي هواپيماي بدون سرنشين آمريکا گوياي آن است که آمريکا خصومت خود با ايران را تشديد کرده و به نوعي جنگ مخفيانه عليه ايران را آغاز کرده است و ترور دانشمندان هسته اي ايران هم مويد همين مسئله است.

سفارت مجازي آمريکا راه اندازي شد

از سوي ديگر به گزارش ايسنا، آمريکا سفارت مجازي آنلاين خود در ايران را براي آن‌چه « دسترسي به مردم عادي ايران» در نبود روابط ديپلماتيک ميان 2 کشور خوانده، راه‌اندازي کرد.

دولت باراک اوباما، رئيس جمهور آمريکا با وجود ادعاي تمايل به برقراري گفت‌و‌گو با ايران، سياست‌هاي دولت‌هاي پيشين اين کشور عليه ايران را دنبال کرد و به تشديد اتهام زني و تحريم عليه ايران پرداخت و اکنون پس از ناکامي در سياستش در قبال تهران سراغ ايده برقراري «سفارت مجازي آمريکا» رفته است.

اين سفارت مجازي به ارائه بيانيه‌هاي سياسي آمريکا، اطلاعات درباره چگونگي صدور ويزا، چگونگي تحصيل در اين کشور، اخبار «راديو آمريکا» و لينک‌هايي به نهادهاي رسمي دولت آمريکا به 2 زبان انگليسي و فارسي مي‌پردازد.

ارزيابي دبير کميسيون امنيت ملي مجلس از تحرک جديد آمريکا

در اين ميان، محمد کرمي راد، دبير کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با خراسان در بيان ارزيابي خود از راه اندازي سفارت مجازي توسط آمريکا گفت: تحرک جديد آمريکا نشان مي دهد که دولتمردان اين کشور ملت ايران را نشناخته اند و هنوز هم از پيوند عميق مردم ايران با نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران غافلند. نماينده کرمانشاه تأکيد کرد: اين تحرک جديد نيز به دليل خطاي راهبردي دولت آمريکا راه به جايي نمي برد. به گفته عضو کميسيون امنيت ملي مجلس، در اوج فتنه سال ۱۳۸۸ که آمريکا و ديگر کشورهاي غربي تلاش گسترده اي براي تأثيرگذاري در فضاي داخلي ايران به ويژه از طريق فضاي مجازي کردند، بصيرت مردم جنگ نرم دشمنان را به شکست منجر کرد، به همين دليل معتقدم که آمريکا با ترفند جديد خود نيز نمي تواند به جلب فرد يا افرادي در کشورمان موفق شود.

فلاحت پيشه: تشکيل سفارت مجازي اعلام عمومي آمريکا براي جاسوسي از ايران است

رئيس کميته روابط خارجي مجلس نيز با تأکيد بر اين که آمريکايي ها همواره به دنبال کسب اطلاعات مربوط به ايران بوده اند، گفت: اين کشور از مدت ها قبل از هر مسيري براي رسيدن به اهداف خود استفاده کرده است و معتقدم تأسيس سفارتخانه مجازي در ايران نوعي اعلام عمومي براي جذب جاسوس توسط آمريکا است.

به گزارش مهر، حشمت ا... فلاحت پيشه با تأکيد بر اين که با شکل گيري سفارتخانه مجازي آمريکا در ايران سفارت سوئيس به عنوان دفتر حافظ منافع آمريکا در کشورمان به شدت زير سوال رفته است، گفت: تأسيس سفارتخانه مجازي توسط آمريکا خلاف مقررات بين المللي و بخشي از پروژه فشار به جمهوري اسلامي است که آمريکايي ها دنبال مي کنند.

 

ابراهيمي: از هواپيماي آمريکايي کپي‌سازي مي‌کنيم
خراسان - مورخ پنج‌شنبه 1390/09/17 شماره انتشار 18000

جام جم آنلاين- نايب رئيس دوم کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: ايران براي به روز کردن امکانات دفاعي و تجهيزات نظامي خود از هواپيماي آمريکايي کپي سازي مي‌کند. حجت الاسلام حسين ابراهيمي تصريح کرد: تعرض هواپيماي آمريکايي به حريم ايران، جزو اسناد قابل پي گيري است و يقينا ايران حق خود را در مجامع بين المللي مطرح و پي گيري مي کند.

وي افزود: ايران اين تجاوز را بي پاسخ نخواهد گذاشت و مجلس شوراي اسلامي واکنش نشان خواهد داد.

 

 

لس آنجلس تايمز وآسوشيتدپرس اعلام کردند
نگراني پنتاگون از سرنگوني هواپيماي جاسوسي رادارگريز آمريکا توسط ايران
خراسان - مورخ چهارشنبه 1390/09/16 شماره انتشار 17999
نويسنده: بهروزي
در پي سرنگوني و در اختيار گرفته شدن هواپيماي رادار گريز جاسوسي آمريکا توسط ايران که بازتابي جهاني داشت، خبرگزاري آسوشيتد پرس و روزنامه لس آنجلس تايمز در گزارش هايي از نگراني شديد دولت آمريکا از اين که فناوري هاي پيشرفته به کار گرفته شده در اين هواپيما در اختيار ايران يا ساير رقباي آمريکا قرار گيرد، خبر دادند. به صورت خاص، دريادار جان کيربي، سخنگوي پنتاگون در مصاحبه اي از اين نگراني ها پرده برداشت و تصريح کرد: در اين مورد هواپيما را در جايي از دست داده ايم که امکان دسترسي به آن را نداريم.مشروح خبرها درپي مي آيد.
يک مقام آگاه نظامي: اقدامات عملياتي عليه پرنده‌هاي متجاوز محدود به مرزهاي کشور نخواهد ماند
ايسنا گزارش داد: ايران يک فروند هواپيماي بدون سرنشين مدل آر.کيو 170 آمريکا را روز يکشنبه گذشته در مرزهاي شرقي سرنگون کرد. در پي سرنگوني اين هواپيماي جاسوسي بدون سرنشين آمريکا، يک مقام آگاه نظامي کشورمان اعلام کرد که اقدامات عملياتي و الکترونيکي نيروهاي مسلح کشور عليه پرنده‌هاي متجاوز محدود به مرزهاي کشور نخواهد ماند.
اين مقام آگاه گفت: با کنترل مناسب فضاي کشور و تسلط اطلاعاتي نيروهاي مسلح، واحدهاي جنگ الکترونيکي و پدافند هوايي موفق شدند با اقدامات عملياتي خود يک فروند هواپيماي بدون سرنشين پيشرفته جاسوسي آمريکايي از نوع RQ170 را که به طور محدود به مناطق مرزي شرق کشور تجاوز کرده بود، کشف و از کنترل متجاوزان خارج کنند. وي خاطرنشان کرد: اين هواپيما با اندک خسارتي سرنگون شد و در اختيار نيروهاي مسلح قرار گرفت. اين مقام نظامي همچنين تاکيد کرد: نظر به وقوع تجاوز آشکار مرزي، اقدامات عملياتي و الکترونيکي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران عليه پرنده‌هاي متجاوز، به مرزهاي کشور محدود نخواهد ماند.
محمدي گلپايگاني: سرنگوني هواپيماي جاسوسي آمريکا حرکت بزرگي است
به گزارش ايرنا، در همين حال، دفتر مقام معظم رهبري با اشاره به توانايي بالاي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران تاکيد کرد: سرنگوني هواپيماي جاسوسي آمريکا توسط نيروهاي مسلح کار بسيار بزرگي بوده است. حجت الاسلام والمسلمين محمد محمدي گلپايگاني روز سه شنبه در جمع سوگواران عاشوراي حسيني در مصلاي بزرگ امام خميني(ره) شهرکرد افزود: هواپيماي جاسوسي بدون سرنشين آمريکا در مرزهاي ايران، به دست پرتوان متخصصان و مهندسان نيروهاي مسلح سرنگون شده است. وي گفت: سرنگوني هواپيماي بدون سرنشين آمريکايي توسط نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران در شرق کشور، به اعتراف خود غربي ها حرکت بزرگي بود زيرا سيستم اين نوع هواپيماها غيرقابل نفوذ است.
ادعاي فرماندهي ناتو در افغانستان درباره هواپيماي سرنگون شده
در اين ميان، فرماندهي ناتو در افغانستان ادعا کرد که هواپيمايي که ايران سرنگون کرده احتمالا هواپيماي بدون سرنشيني است که هفته گذشته در افغانستان مفقود شده است.
به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري آلمان، فرماندهي نيروهاي بين‌المللي کمک به برقراري امنيت در افغانستان (ايساف) در بيانيه‌اي اعلام کرد که هواپيماي بدون سرنشيني که "ايراني‌ها به آن اشاره مي‌کنند ممکن است يک هواپيماي شناسايي بدون سرنشين آمريکايي باشد که در غرب افغانستان پرواز مي‌کرده است." بر اساس اين بيانيه‌ اپراتورهاي اين هواپيما پس از خارج شدن از کنترل و مفقود شدن آن در هفته گذشته در حال کار کردن براي تشخيص موقعيت آن بوده‌اند.
نگراني آمريکا از دستيابي ايران به اطلاعات هواپيماي جاسوسي
به گزارش مهر،اما مقام هاي آمريکايي با اعتراف به سقوط يک هواپيماي شناسايي اين کشور در شرق ايران، نسبت به احتمال دستيابي تهران به اطلاعات محرمانه چنين هواپيماهايي ابراز نگراني کردند. اين مقام ها که آسوشيتدپرس نامي از آنها نبرده است مي گويند: ايران با دستيابي به اين هواپيماي بدون سرنشين رادار گريز ممکن است به اطلاعات طبقه بندي شده درباره اين نوع هواپيماها دست يافته باشد.
گزارش لس آنجلس تايمز از نگراني ها در واشنگتن
به گزارش فارس، در همين راستا، «لس‌آنجلس تايمز» در گزارشي نوشت: مقامات آمريکايي نگراني‌شان را از سقوط پهپاد بدون سرنشين آمريکا که از سوي سازمان سيا در حال انجام ماموريت بود، اعلام کردند. يک مقام ارشد آمريکا اعلام کرد: آمريکا نگران سوء استفاده ايران يا ساير رقباي آمريکا از فناوري‌هاي پيشرفته به کار رفته در اين هواپيما است. اين مقام ارشد آمريکا که به خاطر مسائل امنيتي نخواست نامش فاش شود، گفت: اگرچه اين هواپيماي بدون سرنشين در حال انجام ماموريتي براي سازمان سيا بود، اما ارتش آمريکا کنترل پرواز آن را به عهده داشت. در ادامه اين گزارش آمده است: هواپيماي پيشرفته "RQ170" يکي از پيشرفته ترين تسليحات آمريکاست که به خاطر در اختيار داشتن فناوري‌هاي سري و سيستم‌هاي کامپيوتري پيشرفته، قابليت نفوذ عميق به قلمرو دشمن، بدون شناسايي را دارد. اين روزنامه همچنين افزود: آمريکا تاکنون اقدامات امنيتي سختگيرانه‌اي براي جلوگيري از انتشار اطلاعات درباره قابليت‌هاي کامل اين هواپيما در پيش گرفته بود؛ پنتاگون از انتشار هر گونه اطلاعات در مورد اندازه، قيمت يا حداکثر سرعت اين هواپيما خودداري کرده بود. با اين وجود، پنتاگون چند روز پيش اقرار کرد اين هواپيماي پيشرفته اکنون در اختيار ايران قرار دارد. دريادار "جان کيربي" سخنگوي پنتاگون، روز دوشنبه در مصاحبه‌اي اظهار کرد: " فکر مي‌کنم اين که ما يکي از هواپيماهايمان را از دست بدهيم خواه بدون سرنشين باشد يا با سرنشين هميشه موجب ايجاد نگراني مي‌شود، اما در اين مورد خاص هواپيما را در جايي از دست داده‌ايم که امکان دسترسي به آن را نداريم." يکي از ديگر مقامات آمريکا گفت که از دست دادن اين هواپيماي پيشرفته، يک تخلف امنيتي عمده محسوب مي‌شود. اين مقام آمريکايي که اجازه نداشت در مورد اطلاعات مربوط به اين هواپيما اظهار نظر کند، در مورد اين که اين هواپيما چگونه به دست ايراني‌ها افتاد اظهار نظر نکرد اما تاييد کرد که ايراني‌ها هواپيماي مورد نظر را با خسارت اندکي در اختيار گرفتند. وي گفت: " اين اتفاق جالبي نيست؛ ايراني‌ها مي‌توانند به تکنولوژي‌هاي مخفي به کار رفته در اين هواپيما دسترسي پيدا کنند؛ ضمن اين که بعيد نيست اين فناوري ها به دست روس ها و چيني‌ها نيز بيفتد.
اهميت نظامي و تکنولوژيکي پهپاد آمريکايي سرنگون شده
هم زمان سايت مشرق گزارش داد: هواپيماي بدون سرنشين RQ-170 آخرين محصول دفتر طراحي پيشرفته Skunk works از شرکت لاکهيد مارتين است. پهپادي بدون سرنشين که بنا بر گزارش هاي روز يکشنبه در اطراف کاشمر توسط يگان هاي پدافند هوايي ايران مورد اصابت قرار گرفته است. پهپاد "RQ-170 " پرنده بدون سرنشيني است که مدتها در کشور افغانستان در حمايت از عمليات نيروهاي ناتو در سکوت عمل مي کرد. اين هواپيما براي اولين بار در سال 2005 ميلادي به صورت عملياتي وارد خدمت نيروهاي مسلح آمريکا شد و به شکل مخفيانه به عمليات در افغانستان پرداخت. در سال 2007 ميلادي اولين تصاوير اين هواپيما در پايگاه هوايي قندهار منتشر شد . بنا بر اطلاعات منتشر شده و با توجه به عدم دسترسي نيروهاي طالبان به سيستم هاي راداري، هدف از مستقر کردن اين پرنده پيشرفته در کشور افغانستان انجام عمليات شناسايي و جاسوسي در حريم هوايي 2 کشور ايران و پاکستان است. همچنين گزارش هايي از حضور اين پرنده در کشور کره جنوبي به منظور رصد فعاليت هاي موشکي کره شمالي وجود دارد. بنا بر اظهارنظر مقامات آمريکايي در جريان حمله نيروهاي آمريکايي به پاکستان به منظور از بين بردن اسامه بن لادن سرکرده شبکه تروريستي القاعده ، اين پرنده بي سرنشين تصاوير زنده اي از محل اقامت بن لادن به کاخ سفيد ارسال کرده و همزمان مشغول شنود مکالمات ارتش پاکستان بوده است. با توجه به پنهانکاري مسئولان آمريکايي در مورد اين پرنده اطلاعات دقيقي در مورد توانايي هاي اين پرنده، مشخصات پروازي و محموله قابل حمل توسط اين پرنده بدون سرنشين منتشر نشده است. در يک نگاه کلي RQ-170 يک بال پرنده شبيه به طرح بمب افکن پنهان کار B-2 نيروي هوايي آمريکا است که به منظور انجام عمليات شناسايي بر فراز حريم هوايي متخاصم طراحي شده است. به گزارش فارس، در همين زمينه، پايگاه خبري الحقيقه گزارش داد: ساقط کردن هواپيماي جاسوسي "RQ170"، 3 پيروزي تکنولوژيکي را در آن واحد براي ايران رقم زد که مي‌تواند از آن ها در سيستم‌هاي پدافند هوايي خود استفاده کند. ارتش آمريکا و سرويس اطلاعات و جاسوسي اين کشور "سيا" از اين نوع هواپيماها در افغانستان براي جمع آوري اطلاعات از ايران و پاکستان استفاده مي‌کند تا حملاتي را در يمن و افغانستان و منطقه قبايل پاکستان تدارک ببينند.
شاهکار صنايع پدافند هوايي آمريکا
اين هواپيما آن‌گونه که همه مي‌دانند، از جمله اسرار صنايع پدافند هوايي آمريکاست که بسياري از عمليات‌هاي ويژه خود را براي جمع‌آوري اطلاعات توسط آن به انجام مي‌رساند، چون داراي سيستم بسيار پيچيده‌اي است که آن را از سيستم‌‌هاي رادار جنگنده‌هاي "شبح" مخفي نگه‌مي‌دارد. با اين‌که اين هواپيما از سال 2007 در نيروي هوايي ارتش آمريکا مورد استفاده و برفراز کره شمالي براي تحت نظر قرار دادن برنامه هسته‌اي و موشکي آن مورد آزمايش قرار گرفته است، اطلاعات موجود از آن همچنان بسيار کم و اندک است، حتي تصويري که از اين هواپيما ارائه شده نيز تصويري غير واضح و غيرشفاف است، اطلاعاتي که تاکنون از اين هواپيما در اختيار است، ناظر به قدرت پرواز اين هواپيما در ارتفاع 50 هزار پايي (حدود 17 کيلومتر) و داشتن توامان 2 سيستم پي گيري راداري است، يعني سيستم گنبد راداري يا Radome و سيستم آنتن‌هاي حس‌گر که اولي اجازه عمليات عکس‌برداري از اهداف و ديگري گرفتن عکس و نفوذ در انواع سيستم‌هاي ارتباطي از جمله تلفن‌هاي همراه و برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني را مي‌دهد.
3 پيروزي تکنولوژيکي ايران
به اين ترتيب با توجه به خبر منتشر شده توسط ايران درباره سرنگون کردن اين هواپيما بايد تاکيد کرد که ايران 3 پيروزي تکنولوژيکي بزرگ را در آن واحد بر تکنولوژي آمريکايي محقق کرده است: 1- توانايي کشف اين هواپيما از طريق رادار، در حالي‌که اين هواپيما به‌گونه‌اي ساخته شده تا از ديد رادارها پنهان بماند. اين به آن معناست که ايران موفق شده پيشرفت بزرگي را در حوزه صنايع راداري کسب کند،‌ به گونه‌اي که اين پيشرفت به اين کشور اين توانمندي را داده تا سيستم‌هاي موشکي زمين به هواي خود را به سيستم کشف و تعقيب و پيگيري مجهز کند تا در برابر هرگونه هجوم احتمالي هوايي مقابله کند، از جمله هجوم‌هايي که هواپيماهاي " ستيليث" و "ف 35" ممکن است، انجام دهند و ارتش آمريکا تاکنون تنها چند فروند از اين جنگنده‌ها را در اختيار دارد، اگر چه لئو پانتا، وزير دفاع آمريکا چندي پيش اعلام کرد که اسرائيل نيز به اين نوع از هواپيماها دست خواهد يافت.
2- توانايي نفوذ ايران در سيستم‌هاي نظامي آمريکا. آشکار است که اين هواپيما از طريق اتاق کنترل زميني کنترل و هدايت مي‌شد تا ماموريت محوله به آن را به انجام برساند و خارج کردن هواپيما از حوزه کنترل و هدايت اتاق کنترل جز از طريق نفوذ در سيستم‌هاي رمزگذاري و کد گذاري شده و امواجي که اين اتاق براي کنترل هواپيما از آن استفاده مي‌کند، ممکن نيست و از اين حيث يادآور شيوه نفوذ حزب ا... لبنان در سيستم ويژه کد گذاري هواپيماهاي جاسوسي اسرائيل است. 3- توانايي دست‌يابي به اسرار هواپيما و شناخت سيستم عملکرد آن و استفاده از تکنولوژي به کار رفته در آن در صنايع پدافند هوايي ايران.
بازتاب سرنگوني پهپاد آمريکايي در رسانه هاي جهان
از سوي ديگر به گزارش تابناک، سرنگوني هواپيماي بدون سرنشين آمريکايي توسط نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران در شرق کشور بازتاب گسترده اي در نشريات و رسانه هاي جهان داشت، که در خلال اين واکنش ها ، جزئيات جديدي هم از اين هواپيماي بدون سرنشين منتشر شده است. ريانووستي درباره اين هواپيما نوشته است که اين هواپيماي بدون سرنشين آمريکايي ، هواپيمايي است که به سختي قابل رويت است و آمريکا از اين هواپيماي بدون سرنشين براي حمايت از فرماندهاني که در طول جنگ به اطلاعات نياز دارند استفاده مي کند ، خبرگزاري «آر. اي .تي» ايرلند هم درباره سرنگوني اين هواپيماي جاسوسي آمريکا گزارش داده است که تا سال 2009 کسي از وجود چنين هواپيماي شناسايي بدون سرنشيني در نيروهاي هوايي آمريکا مطلع نبود تا اينکه در اين سال متخصصان وجود اين پرنده جاسوسي را در نيروي هوايي آمريکا لو دادند و آمريکا هم در سال 2010 وجود و استفاده از آن را تاييد کرد ؛ «العربيه» نيز گزارش داده است که هواپيماي سرنگون شده توسط ايراني ها براي جمع آوري اطلاعات در سطح منطقه توسط «سيا» مورد استفاده قرار مي گرفته است . العربيه همچنين افزوده است که اين هواپيماي بدون سرنشين براي شليک موشک در مناطقي از پاکستان ، يمن و افغانستان مورد استفاده قرار گرفته است . به گزارش باشگاه خبرنگاران روزنامه ديلي تلگراف در گزارشي راجع به سرنگوني پهپاد آمريکا توسط ايران نوشت: در اختيار گرفتن يکي از پيشرفته ترين هواپيماهاي جاسوسي آمريکا اين امکان را به ايران مي دهد تا راه مقابله با اين نوع هواپيماها را بيابد و يا به شبيه سازي آن بپردازد. روزنامه ديلي تلگراف افزود: به دست آوردن چنين هواپيماي جاسوسي بدون سرنشيني اين امکان را به تهران مي بخشد تا به گنجي از اطلاعات طبقه بندي شده ازجمله نحوه طراحي و مجموعه حس گرهاي موجود در آن دست يابد. هيو ويليامز،کارشناس موسسه نظامي جينز ديفنس در امور هواپيماهاي بدون سرنشين مي گويد: "هواپيماي آر_کيو 170 که توسط شرکت لاکهيد مارتين ساخته شده يکي از سري ترين نوع از هواپيماهاي بدون سرنشين جهان است که بر اي جمع آوري اطلاعات ساخته شده است." به گزارش باشگاه خبرنگاران،روزنامه واشنگتن پست نيز در اين زمينه نوشت: سقوط هواپيماي جاسوسي آمريکا در ايران و از اين نوع اولين موردي است که يک کشور مخالف آمريکا مدعي آن شده است. بر اساس اين گزارش،هواپيماي RQ_170 بدون سرنشين و رادار گريز نقش مهمي را در نبرد در پاکستان ايفا کرده اما سقوط اين هواپيما ضربه اي بزرگ براي آمريکا است.
همچنين به گزارش فارس، خبرگزاري رويترز با بازتاب اين خبر نوشت که يک مقام نظامي ايران اعلام کرده سرنگوني هواپيماي بدون سرنشين آمريکا در پاسخ به نقض حريم هوايي کشور صورت گرفته و تنها محدود به مرز‌هاي ايران نخواهد بود.
رويترز افزود: ايران پيش از اين يک فروند هواپيماي جاسوسي آمريکا را در نزديکي تاسيسات هسته‌اي فردو سرنگون کرده بود. خبرگزاري آلمان نيز با اعلام خبر سرنگوني هواپيماي جاسوسي آمريکا از نوع "RQ۱۷۰" در شرق کشور، گزارش داد بر اساس گزارش منابع دولتي، اين هواپيما حريم هوايي ايران را نقض کرده است. خبرگزاري آسوشيتدپرس هم نوشت که نيرو‌هاي مسلح ايران توانستند يک فروند هواپيماي بدون سرنشين آمريکا را ساقط کنند.
اظهارات رئيس کميته دفاعي مجلس درباره آثار و نتايج سرنگوني هواپيماي جاسوسي آمريکا

غلامرضا کرمي، نماينده کرمان و راور و رئيس کميته دفاعي مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با خراسان درباره آثار و نتايج موفقيت نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران در سرنگوني و به اختيار گرفتن هواپيماي جاسوسي آمريکا، به تهديدهاي هر از گاه آمريکا و برخي دولت هاي متحد اين کشور عليه ايران اشاره و اظهار کرد: موفقيت اخير نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران در سرنگون کردن هواپيماي جاسوسي آمريکا خنثي کننده جنگ رواني دشمنان است که هر از گاه از احتمال اقدام نظامي عليه ايران سخن مي گويند. رئيس کميته دفاعي مجلس گفت:اين موفقيت بزرگ در واقع نشان داد که جمهوري اسلامي ايران در همه عرصه هاي دفاعي به توانمندي هاي چشمگيري دست يافته و اقتدار دفاعي کشورمان قابل انکار نيست. نماينده کرمان و راور خاطرنشان کرد: تصور مي کنم از اين پس آمريکايي ها و متحدان غربي آن ها توانمندي هاي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران را در تمامي عرصه هاي دفاعي به عنوان يک واقعيت بپذيرند و به اين نتيجه برسند که برنامه هاي ايران براي دستيابي به آخرين توانمندي هاي دفاعي که بعد از جنگ تحميلي با جديت و پشتکار و بر پايه اتکا به خود دنبال شد، از مدت ها قبل به ثمر نشسته است. کرمي تصريح کرد: سرنگوني هواپيماي جاسوسي آمريکا تنها جلوه اي از جلوه هاي اقتدار دفاعي جمهوري اسلامي ايران است.
*******************************
نگرانی های امریکا از پهباد ساقط شده در ایران
آمریکا نگران است هواپیمای ساقط شده پهپاد، از سوی ایران به دست چین یا روسیه بیافتد، آنچه که به گفته روزنامه لس آنجلس تایمز، می تواند برای این دو کشور معدن طلا به حساب آید.
هواپیمای بدون سرنشین رادار گریزی که در ایران به زمین نشست، به گفته یک مقام ارشد آمریکایی، در حال انجام ماموریتی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بوده و دارای فناوری پیشرفته نظارتی است.
نام این هواپیما که به "پهپاد" معروف است، از حروف اول پرنده هدایت پذیر از راه دور گرفته شده است.
مشخص نیست که ماموریت این پهپاد در ایران بوده یا بر اثر نقص فنی به طور تصادفی در این کشور سرگردان شده است.
سیستم های پیچیده کامپیوتری هواپیمای نظارتی آر کیو 170 با موتور جت و بال های خفاشی ؛ این هواپیما را قادر می سازد بدون اینکه مورد شناسایی قرار بگیرد؛ به قلمرو دشمن نفوذ عمیق کند. قابلیت هایی که در جریان عملیات حمله به محل سکونت اسامه بن لادن در پاکستان نشان داده شد.
با وجود اینکه بیشتر قابلیت های این پهپاد محرمانه باقی مانده است اما گفته می شود این هواپیما به واسطه دوربین ها و سنسورهای پیشرفته خود می تواند مکالمات تلفنی را در حالی که در آسمان در حال پرواز است شنود کند و همچنین گازهای شیمیایی را که از یک آزمایشگاه زیرزمینی هسته ای بیرون می آیند تشخیص دهد.
یک مقام دیگر آمریکا که به اطلاعات محرمانه دسترسی دارد؛ به شرط فاش نشدن نام خود اظهار داشت که از دست دادن این پهپاد یک شکست امنیتی بزرگ است.
پنتاگون قیمت ؛ اندازه و سرعت این پهپاد را فاش نساخته است، اما تایید کرده است که این پهپاد ممکن است اکنون در دست ایران باشد.
"جان کربی"، سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت :
" ما هرگاه که یک هواپیما را چه با سرنشین و چه بدون سرنشین از دست می دهیم ؛ مخصوصا در جایی که دیگر قادر به پس گرفتن آن نیستیم ؛ نگران می شویم".
پیتر دبلیو سینگر، نویسنده کتابی در مورد جنگ روباتیک می گوید، این پهپاد دارای سیستم های متنوعی است که چندان سودی به ایران نمی رساند، اما برای هم پیمانان این کشور مانند چین و روسیه یک معدن طلا به شمار می رود.
یک مقام دیگر آمریکایی گفته است: اگر ایرانی ها حتی بدانند که چطور باید این پهپاد را از طریق پارازیت الکترونیکی یا یک حمله سایبری به زمین نشانده باشند، من شگفت زده می شوم.
جان بامگارنر رئیس فنی واحد عواقب سایبری آمریکا که یک سازمان مستقل و غیرانتفاعی است ؛ در این رابطه گفت : محتمل ترین دلیلی که این پهپاد از سیستم خودتخریبی استفاده نکرده و به پایگاه خود هم بازنگشته این است که دچار نقص فنی شده بود.
وی افزود: این به این معنی است که ایرانی ها توده ای از یک هواپیمای تخریب شده را در دست دارند و نمی توانند از فناوری آن چندان بهره برداری کنند .
پیشتر، اداره ارتباطات و اطلاع رسانی ستاد کل نیروهای مسلح در اطلاعیه ای اعلام کرد : یک فروند هواپیمای بدون سرنشین پیشرفته جاسوسی آمریکایی در شرق کشور در حوالی شهر کاشمر به دست نیروهای مسلح ایران سرنگون شد .
اداره ارتباطات و اطلاع رسانی ستاد کل نیروهای مسلح در این اطلاعیه اعلام کرد : "با کنترل مناسب فضای کشور و تسلط اطلاعاتی نیروهای مسلح ، واحدهای جنگ الکترونیکی و پدافند هوایی موفق شدند با اقدامات عملیاتی خود یک فروند هواپیمای بدون سرنشین پیشرفته جاسوسی آمریکایی از نوع "RQ170" را که به طور محدود به مناطق مرزی شرق کشور تجاوز کرده بود ، کشف و از کنترل متجاوزین خارج ساخته و آن را با اندک خسارتی کنترل کرده و در اختیار بگیرند".
کارشناسان نظامی معتقدند با توجه به فناوری پیچیده و انحصاری هواپیمای rq170 کشورهای رقیب آمریکا از جمله روسیه و چین، به دنبال لاشه این هواپیما، برای دست رسی به این فناورری منحصر به فرد هستند.
برخی کارشناسان هم معتقدند ممکن است این هواپیمای جاسوسی اسب تراوا باشد که آمریکائیها بخواهند از طریق طعمه قرار دادن آن به دستگاههای امنیتی ایران نفوذ کنند.
انتهای خبر/ قدس آنلاین / کد خبر: 22435
http://qudsonline.ir/NSite/FullStory/News/?Id=22435
روزنامه جمهوري اسلامي 16/09/1390
سرويس خبر: داخلي
سرنگوني‌ هواپيماي جاسوسي آمريكا در شرق كشور و بازتاب‌هاي آن
يك مقام آگاه نظامي گفت: يك فروند هواپيماي بدون سرنشين پيشرفته جاسوسي آمريكايي از نوع "RQ170" توسط نيروهاي مسلح ايران ساقط و با اندك خسارتي در ا

 

نویسنده‌ : mojtaba (17/09/1390 - 18:31)
تاریخ انتشار : 17/09/1390 - 18:31

گروه : ميهمان
 
vaghan dasteshon dard nakone amrika dige gooh ezafh nemikhorh    [پاسخ]  
 

ارسال نظر
 
 نام :
 ایمیل:
 کد امنیتی كد امنيتی
بارگزاری مجدد کد
 کد: 
 

تعداد بازديدكندگان عزيزسايت تا بحال:


حدیث روز

آرشیو موضوعات

آر اس اس (خبرخوان) سایت
سامانه وبلاگ دهي هدي نت
وبلاگـهـاي سايت هـدي نـت
English-ContentsandThreads
الموضوعات والمباحث العربيه
الصوتيات العربيات
المقالات المتنوعات
الجمهورية الإسلامية
الدين والتاريخ
قضايا العالم
الأخبار
اخبار،روزنامه،راديو،تلويزيون
معرفي سايت ومدير سايت
سرود،دعا،قرآن آنلاين
كتابخانه آنلـايـن هُـدي بـوك
کــتــــا بـهــــا و مـقـــالـات
كتابهای موبايلی هدي
آشنائي با 14معصوم
علماءومشاهير
نرم افزارهاي موبايلي
گالری عكس و تصوير
گالري تصاويرمذهبي
فيلمهاي مذهبي
كتابخانه هُدي
کتابخانه عمومی
کتابخانه پی دی اف
كتابهاي پستي
'گزيده نشريات
گزيده مقالات
گزيده اشعار
احاديث وحكايات
گزيده حكايات
حج وعمره وزيارت
سخنراني ومداحي
گــردشـگــــــري و زيــارت
آشنائي با مشهد
آشنائي باشهرقُم
عتبات عاليات
شهرهاي ايران
مــطـــــالـــب آمــــوزشـی
وب ورايانه
كدهاونرم افزارها
آموزش ومعلومات
د یــنــــی و فـــرهـنـــگـی
وقف،واقف،موقوفات
اهميت نماز
قرآن و تفسير
نهج البلاغه
احاديث وروايات
احكام اسلام
فتاواي مراجع
دعاهاوزيارات
درسهای حوزوی
و قــــــا يــــــــع مــهــــــم
رمضان المبارك
وقايع شمسي
وقايع ميلادي
وقايع قمري
محرم وصفر
تقويم تاريخ
روزشمارانقلاب
گـــــــــــــــو نـــا گــــــــو ن
پيامهاي رهبري
اختلاف افکنها
و اين بارسوريه
طب اسلامي وسنتي
انقلاب وامام خميني
ساعتي با پليس
بهداشت وسلامت
هُشدارهاي پليسي
طنزولطيفه وحكايت
خـانـه و خـانـواده
قصه ومقالات كودكان
فلسطين واسرائيل
مهدي و مهدويت
انقلاب وحكومت
بسيج ودفاع مقدس
انرژي هسته اي
كشاورزي،آب،دام،طيور
خليج هميشه فارس
حــقــــوقـي و قـضـــــائـي
قوانين ومقررات
مقالات حقوقي
نظريات مشورتي
آراءوحدت رويه
اعتيادوموادمخدر
جرم وجرم شناسي
روان روانشناسي
جامعه شناسي
ا د يــان و مــــــــذ ا هــــب
سايتهاي مذهبي
شيعه وتشيع
دين اسلام
د ين مسيحيت
د ين يهو د يت
بابيت وبهائيت
آئين تصوف
آئين و ها بيت
شيطان پرستي
مطالـب و بلا گ هد ي بلـاگ
فهرست مطالب وبلاگ
كتابهاي موبايلي
كتابخانه عمومي
قرآن وتفسير
حديث وروايت
دعا وعبادت
روزه وماه رمضان
سخنرانيهاومداحيها
چهارده معصوم
پرسش وپاسخ
مقررات جزايي
وقايع شمسي1
مقالات حقوقي
وقايع شمسي2
شيعه ومكتب تشيع
رهبرانقلاب
احكام وفتاواي فقها
آموزش احكام جوانان
امامت وولايت
مسلمانان جهان
تبليغات مسيحيان
آئين وهابيت
ايثاروشهادت
هنرمندان ودانش
جامعه وخانواده
فلسفه شرق
انواع مديريتها
گنجينه اشعار1
بهداشت رواني
بهداشت وسلامت
هشدار پليسي
مطالب آموزشي
جوكهاوفكاهيات
آشپزي كدبانو
اينترنت وكودكان
انواع ورزش
هولوكاست چيست
انرژي اتمي
انواع نرم افزار
وبلاگ نويسي
آلبوم عكس
پخش صداوسيما

آرشیو سایت

پایگاههای مذهبی دیگرآمار سایت

 بازدیدها:

 

اشتراک ایمیلی

آدرس ایمیل خود را وارد کنید تا آخرین مطالب برایتان ارسال شود.

لطفا بعد از ثبت به ایمیل خود رفته  آنرا تایید کنید.

پربازدیدترین مطالب

لینک های مرتبط

» خدمات پیشرفته طراحی وب سایت و پورتال
» سازمان تبليغات اسلامي
» سايت وزارت بهداشت
» پايگاه اطلاع رساني مدايح(شعرونوحه وسرود)
» درسهاي حوزوي حوزه آنلاين
» درسهاي حوزه علميه قم
» دفترتبليغات اسلامي حوزه علميه قم
» پايگاه اطلاع رساني كارمندان
» سرويس طلبه بلاگ درمشهد
» پايگاه اطلاع رساني بصيرت(حوزه علميه مشهد)
» سيستم پايانه قوه قضائيه
» پرتال جامع قوه قضائيه
» سايت دادگستري خراسان رضوي
» كانون كارشناسان رسمي دادگستري خراسان
» كانون وكلاي دادگستري خراسان
» آستان قدس رضوي
» شوراي اسلامي مشهد
» شهرداري مشهد
» استانداري خراسان رضوي مشهد
» وب سايت تخصصي گردشگري وهتلداري
» سايت هتل ياب براي مسافرين
» ستادتسهيلات سفرهاي كشور
» قیمت روز طلا سکه نقره مس ارز
» اخبارآب وهواي كشور
» اداره كل دامپزشكي خراسان رضوي
» تقويم تاريخ
» پايگاه اطلاع رساني كتابداران
» سايت خبرگذاري حج وزيارت
» سايت لبيك حج
» بانك لينك سايتها ووبلاگها
» لينكستان سايتها ووبلاگها
» حـوزه عـلمـيـه خـراسـان
» سايت حج وزيارت
» بعثه مقام معظم رهبري
» پايگاه اطلاع رساني دفترمقام معظم رهبري
» دفترحفظ ونشرآثارمقام معظم رهبري
» بعثه مقام معظم رهبري درامورروحانيون
» حج وزيارت خراسان رضوي
» زائرين ومديران حج تمتع
» زائران ومديران عمره
» زائران ومديران عتبات عاليات
» ثبت ناه عتبات عاليات
» زائران ومديران سوريه
» اخبارجهان تشيع
» اوقات شرعي مشهد
» مجلس شوراي اسلامي
» رياست جمهوري
» جامعة القرآن الكريم
» سامانه مديريت تبليغات اسلامي
» افق حوزه علميه قم
» مديريت حوزه علميه خواهران
» پيشنهادكاروحرفه
» كاريابي نصروب
» سايت سازمان سنجش كشور

استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است